Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Rozpisanie terminów wypoczynku sprzyja dobrej organizacji pracy. Pracodawca powinien jednak uważać, aby nie faworyzować części pracowników kosztem innych. Plan urlopów nie może przy tym obejmować urlopu na żądanie.

Publikacja: 18.01.2024 02:00

Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Foto: Adobe Stock

W ostatnim roku jednym z ważniejszych tematów w obszarze zarządzania pracownikami i budowy kultury organizacyjnej, poza wdrażaniem nowych reguł dotyczących kontroli trzeźwości czy pracy zdalnej, była kwestia zdrowia psychicznego pracowników. Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów koncentrujących się na tej sferze życia pracownika (pakiety medyczne wzbogacone konsultacjami z psychologie, nauka technik relaksacyjnych). Nie zawsze jednak są one skuteczne i wciąż lawinowo rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy psychiatrów, związanych z obniżoną kondycją psychiczną zatrudnionych. Dbając o zdrowie psychiczne pracowników, poza różnorakimi benefitami, warto sięgać do rozwiązań, które wynikają z samego kodeksu pracy i nie wymagają szczególnego trybu ich wprowadzenia – chodzi tu choćby o promowanie planowania i korzystania z przysługujących pracownikom urlopów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt