Brak szkody firmy nie przesądza o niezasadności odszkodowania od nielojalnego pracownika

Gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na nieprawdziwe zarzuty, pracodawca może żądać od niego odszkodowania. Nawet jeśli nie poniósł żadnej szkody.

Publikacja: 14.09.2023 02:00

Brak szkody firmy nie przesądza o niezasadności odszkodowania od nielojalnego pracownika

Foto: Adobe Stock

- Pracownik rozwiązał umowę ze spółką z o.o. bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę rozwiązania umowy wskazał nieprawdziwy zarzut dotyczący opóźnień w wypłacie wynagrodzenia. Dodatkowo rozwiązanie umowy nastąpiło mailowo, a nie pisemnie. Chcemy złożyć pozew przeciwko tej osobie o odszkodowanie w wysokości trzech jej pensji, powołując się na nieprawidłową formę wypowiedzenia. Czy będzie to wystarczające do uzyskania odszkodowania, czy też musimy wykazać szkodę – co może być trudne, ponieważ natychmiast zatrudniliśmy nową osobę? Dodatkowo pracodawca uważa, że pracownik swoją decyzją niejako uprzedził zamiar wypowiedzenia mu umowy o pracę za złe wykonywania obowiązków. Czy jeśli pracownik udowodni ten fakt, to nie stanie on na przeszkodzie zasądzenia odszkodowania? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty