Niezbędne elementy skutecznej umowy o zachowaniu poufności

Umowa powinna kategorycznie zobowiązywać stronę otrzymującą informację poufną do nieujawniania jej osobom trzecim bez uprzedniej zgody drugiej strony.

Publikacja: 07.07.2023 02:00

Niezbędne elementy skutecznej umowy o zachowaniu poufności

Foto: Adobe Stock

W stosunkach handlowych, np. w związku z zamiarem podjęcia współpracy czy już trwającej współpracy bądź negocjacjami, szczególnie w ramach długookresowych umów o świadczenie usług, strony mogą przekazywać sobie wzajemnie informacje o charakterze ściśle poufnym. Mogą to być np. dane dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa, jego klientów, produktów, know-how, strategii rozwojowych czy informacje technologiczne, organizacyjne lub ekonomiczne. Informacje takie mają zazwyczaj istotną wartość ekonomiczną dla przedsiębiorstwa, a ich ujawnienie mogłoby narazić je na szkodę. W przypadku spółek notowanych na GPW podanie takich informacji do wiadomości publicznej często może mieć również znaczący wpływ na ceny akcji.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat