Odprawa za odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego jedynie wyjątkowo

Rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia, następujące w wyniku odmowy pracownika przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków pracy lub płacy, może być uznane za rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli z porównania dotychczasowych i proponowanych warunków wynika, że ich przyjęcie prowadziłoby do poważnych zmian na niekorzyść pracownika. W konsekwencji pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. W takiej bowiem sytuacji rozwiązanie stosunku pracy jest wprawdzie bezpośrednio skutkiem odmowy pracownika przyjęcia proponowanych warunków, lecz jego istotną przyczynę stanowi działanie pracodawcy zmierzające do poważnego pogorszenia warunków pracy lub płacy.

Publikacja: 23.03.2023 02:00

Odprawa za odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego jedynie wyjątkowo

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 18 października 2022 r. (III AUa 2165/19).

Rozpatrywana sprawa dotyczyła urzędnika, którego warunki pracy uległy zmianie z uwagi na utworzenie służby cywilnej. Wcześniej był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę w urzędzie marszałkowskim na stanowisku głównego specjalisty. W wyniku utworzenia służby cywilnej jego warunki pracy, w tym stanowisko, zakres obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia uległy zmianie. Początkowo przyjął on zaproponowane warunki, podpisując porozumienie zmieniające. Niedługo jednak zdecydował się na rozwiązanie stosunku pracy na podstawie przepisów o przejściu zakładu pracy. Przyczyną rozwiązania umowy był w szczególności spadek wynagrodzenia. Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym, wynagrodzenie po zmianie warunków wynosiło około 60 proc. poprzednio otrzymywanego. Zmiana ta była spowodowana zasadami wynagradzania ustalonymi dla pracowników służby cywilnej. Nie było zatem możliwości przyznania pracownikowi wyższego wynagrodzenia, w tym również w sytuacji, gdyby nie wyraził zgody na zaproponowane warunki. W takim przypadku zmiana warunków zatrudnienia musiałaby zostać wprowadzona w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji