Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy – aspekty praktyczne

Utrzymujące się problemy gospodarcze, spadki zamówień oraz ograniczenia dostaw sprawiają, że pracodawcy poszukują kolejnych rozwiązań, które pomogą im przejść przez ten niełatwy okres. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednemu z nich tj. wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy.

Publikacja: 31.05.2022 09:49

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy – aspekty praktyczne

Foto: Adobe Stock

Po co wydłużać okres rozliczeniowy?

Przede wszystkim dłuższy okres rozliczeniowy pozwala pracodawcy na większą elastyczność w organizowaniu pracy zatrudnionych osób. Należy bowiem pamiętać, że wiele norm czasu pracy (np. 40 godzin tygodniowo, 5 dni w tygodniu) ma charakter tzw. „norm przeciętnych". Oznacza to, że odnosi się je właśnie do okresu rozliczeniowego czasu pracy (całego). W konsekwencji dłuższy okres rozliczeniowy pozwala na czasowe zmniejszenie wymiaru godzin pracowników w jednym miesiącu oraz późniejsze ich zwiększenie w kolejnym tak, by uśredniając godziny i dni z obu miesięcy udało się osiągnąć wskazane normy przeciętne. W ten sposób pracodawcy mogą odpowiednio reagować na zróżnicowane zapotrzebowanie na pracę w poszczególnych miesiącach, unikając m.in. zapłaty nadgodzin na rzecz pracowników.

Pozostało 88% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać