Rewolucja w prawie karnym. Przewodnik po zamianach od 1 października

1 października 2023 r. wchodzą w życie duże zmiany w prawie i procedurze karnej. Cel? Jak zapewnia autor – Zbigniew Ziobro – odstraszenie potencjalnych sprawców od popełniania przestępstw. Choć nowe przepisy są skierowane głównie do karnistów: sędziów, policjantów czy prokuratorów, warto wiedzieć, co nas czeka, jeśli popadniemy w konflikt z prawem.

Publikacja: 29.09.2023 15:01

Rewolucja w prawie karnym. Przewodnik po zamianach od 1 października

Foto: Adobe Stock

W publikacji przybliżamy nowe przestępstwa, surowsze kary, nowe instytucje. Piszemy o surowszej odpowiedzialności pijanych kierowców i recydywistów. Jedną z instytucji, którą czekają zmiany, jest subsydiarny akt oskarżenia. To ostatnia deska ratunku dla pokrzywdzonych, którym prokuratura odmawia prowadzenia ich sprawy. Radzimy, jak krok po kroku przygotować się do podjęcia takiej inicjatywy, na co zwrócić uwagę, ile trzeba będzie zapłacić.

Sporo miejsca poświęcamy też nowym uprawnieniom prokuratora w procesie karnym i nowym rodzajom przestępstw, jak np. zlecenie zabójstwa czy przygotowanie do niego. Co więcej, po nowelizacji kodeksu karnego kradzież tablic rejestracyjnych, które zazwyczaj służą złodziejom do okradania stacji benzynowych, przestanie być traktowana jako wykroczenie. Nowe przepisy zakładają, że taki czyn będzie przestępstwem, za które grozi nawet pięć lat więzienia.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt