Minister zdrowia pod pręgierzem prawników: jakie przepisy mógł naruszyć wpisem

Ujawniając informacje o lekach przyjmowanych przez lekarza, Adam Niedzielski mógł naruszyć nie tylko gwarantującą prawo do prywatności konstytucję, ale też RODO i kodeks karny.

Aktualizacja: 07.08.2023 12:59 Publikacja: 07.08.2023 03:00

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Andrzej Lange

W piątek Adam Niedzielski opublikował na Twitterze (X) wpis odnoszący się do wypowiedzi medialnej jednego z lekarzy, który stwierdził, że „żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić recepty [na leki psychotropowe i przeciwbólowe]”. W odpowiedzi minister wskazał, że lekarz wystawił receptę na leki z tej grupy… samemu sobie. Rzecznik MZ zapewniał potem, że receptę wystawiono jedynie testowo, czemu zaprzeczył lekarz. Naczelna Izba Lekarska zapowiedziała skierowanie sprawy do prokuratury.

– Na pewno sprawę trzeba rozważyć w kontekście przekroczenia uprawnień z art. 231 kodeksu karnego – mówi dr Łukasz Chojniak, adwokat, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Ewidentnie minister nie był uprawniony do ujawnienia takich informacji, a sytuacja w żaden sposób go do tego nie upoważniała, nie zaszedł żaden kontratyp, cokolwiek, co legitymizowałoby takie działanie – dodaje. I podkreśla, że sytuacja jest arcypoważna.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt