Kiedy przez mróz dzieci nie muszą iść do szkoły

Pracownicy wykonujący zadania zimą mają swoje prawa. W tym czasie dopuszczalne jest też zawieszenie zajęć w szkołach z powodu mrozów. Jaka jest minimalna dopuszczalna temperatura w szkole oraz w biurze?

Aktualizacja: 10.01.2024 10:46 Publikacja: 10.01.2024 03:00

Kiedy przez mróz dzieci nie muszą iść do szkoły

Foto: Adobe Stock

W całym kraju termometry pokazują minusowe temperatury. W wielu miejscach osiągają one wartości dwucyfrowe. Synoptycy zapowiadają, że mogą się one utrzymać przez jakiś czas. Jak to wpływa na kwestie pracownicze?

Jak wyjaśnia Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski, przepisy nie wprowadzają ograniczenia w zakresie minimalnej temperatury w otwartej przestrzeni, w której swoje obowiązki wykonują pracownicy.

- Takie regulacje obowiązują jednak przy wykonywaniu obowiązków służbowych w pomieszczeniach. W przypadku lekkich prac fizycznych i przy pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Dla pozostałych prac fizycznych wykonywanych w pomieszczeniach nie powinna spaść poniżej 14°C- podkreśla.

Zwraca natomiast uwagę, że w przypadku zadań służbowych wykonywanych w niskich temperaturach na otwartej przestrzeni pracodawcy muszą zrealizować szereg obowiązków związanych z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy pracownikom.

Jakich?

- Podczas wykonywania prac na zewnątrz lub w nieogrzewanych pomieszczeniach konieczne jest zapewnienie pracownikom w pobliżu ich miejsca pracy pomieszczeń umożliwiających im schronienie przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się i zmianę odzieży. W takich miejscach temperatura powinna wynosić co najmniej 16°C, a na każdą osobę w najbardziej liczebnej zmianie powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni. Natomiast całkowita wielkość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8m2. Powinny być one też wyposażone w urządzenia do podgrzewania posiłków — mówi.

Jak podkreśla, w przypadku gdy ze względu na charakter prac na otwartej przestrzeni w okresie zimowym nie można zapewnić specjalnych pomieszczeń, należy zagwarantować pracownikom odpowiednio dostosowane źródła ciepła.

- Ponadto pracodawcy muszą dostarczyć również odpowiednią odzież ochronną (chroniącą głowę, stopy i całe ciało, w tym rękawice czy obuwie), aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny — mówi.

Podkreśla jednocześnie, że niezależnie od powyższych obowiązków pracodawca musi także zapewnić pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje.

- Dotyczy to osób wykonujących prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (tj. od 1 listopada do 31 marca). Z kolei przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C pracodawca zapewnia pracownikom także gorące napoje — wskazuje mec. Wilczyk.

Jak wyjaśnia, jeżeli pracodawca spełnia opisane w przepisach bhp wymogi, to pracownicy nie mogą odmówić wykonywania takich prac nawet przy bardzo niskich temperaturach.

- Odmowa będzie natomiast zasadna jeśli pracodawca nie zrealizuje któregoś z obowiązków, np. nie zapewni posiłków i napojów profilaktycznych czy pomieszczeń do ogrzania się (lub odpowiednich źródeł ciepła). Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy jeżeli warunki nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika- dodaje.

Mec. Wilczyk wskazuje jednocześnie, że brak możliwości dotarcia do pracy z powodu mrozu czy śniegu może być przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność pracownika w pracy.

- Jednakże decyzja w tym względzie należy do pracodawcy. Pracownik powinien natomiast wykazać, iż rzeczywiście nie mógł dotrzeć do firmy (np. uzyskując odpowiednie zaświadczenie z PKP, iż pociągi zostały odwołane). Jednak w takim przypadku, nawet jeśli pracodawca usprawiedliwi nieobecność, pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za ten czas- wyjaśnia.

Czytaj więcej

Zimno w pracy? Obowiązki pracodawcy związane z niskimi temperaturami

Jak wyjaśnia Beata Patoleta, adwokat i ekspert ds. prawa oświatowego szkoła musi zapewnić uczniom odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których odbywa się nauka.

Tak wynika z przepisów ustawy prawo oświatowe. Zgodnie z art. 125 a "zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie: (...) temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów".

Jaka to temperatura dookreśla rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z jego treścią dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrzna (mierzona o godzinie 21.00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa).

- To uprawnienie dyrektora, a nie obowiązek. Musi brać pod uwagę np. możliwości dotarcia do danej placówki w takich niesprzyjających okolicznościach — wskazuje ekspertka.

Zwraca jednocześnie uwagę, że od trzeciego dnia (liczonego od momentu zawieszenia zajęć) placówka musi zorganizować uczniom nauczanie zdalne.

W całym kraju termometry pokazują minusowe temperatury. W wielu miejscach osiągają one wartości dwucyfrowe. Synoptycy zapowiadają, że mogą się one utrzymać przez jakiś czas. Jak to wpływa na kwestie pracownicze?

Jak wyjaśnia Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski, przepisy nie wprowadzają ograniczenia w zakresie minimalnej temperatury w otwartej przestrzeni, w której swoje obowiązki wykonują pracownicy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego