Aktualizacja: 01.11.2024 00:46 Publikacja: 05.04.2024 09:55
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar
Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Marek Safjan ma zostać wkrótce przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Prezes największego stowarzyszenia sędziów – „Iustitia”, prof. Krystian Markiewicz z Uniwersytetu Śląskiego 3 kwietnia odebrał akt mianowania na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Celem komisji jest opracowywanie aktów prawnych dotyczących ustroju sądownictwa i prokuratury przez przedstawicieli doktryny i praktyki prawniczej oraz ekspertów z dziedziny prawa związanego z ustrojem sądów i prokuratury. Członkowie komisji będą zajmowali się prowadzeniem prac analityczno-koncepcyjnych oraz legislacyjnych nad projektami aktów prawnych.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
W wielu 86 lat zmarł adwokat Andrzej Siemiński, zasłużony działacz samorządu adwokackiego.
Zadaniem mediów jest patrzenie władzy na ręce, a władzy podejmowanie przejrzystych decyzji, które służą dobru wspólnemu. W tym drugim przypadku nie zawsze tak jest. Przykładem są wątpliwości wokół „wrzutki” do projektu ustawy o cyberbezpieczeństwie.
Wielu prawników coraz częściej zadaje sobie powyższe pytanie. A ci, którzy tego nie robią, powinni jak najszybciej zacząć.
Najwyższy czas zrozumieć, że to nie przepis jest źródłem naszych europejskich problemów, ale często brak standardu, zasad oraz dobrej praktyki stosowania i interpretacji prawa.
Kodeks karny popsuty nowelą Ziobry do dziś nie został naprawiony. Nie ruszyły nawet prace.
Śledząc projektowane ustawy ustrojowe dla sądownictwa oraz prokuratury, uważny czytelnik dostrzeże w nich zbliżone rozwiązanie.
Jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej będą zagadnienia dotyczące łączności. Ważnym tematem będą też zmiany w przepisach regulujących alternatywne metody rozwiązywania sporów.
Listopad jest jedynym tegorocznym miesiącem, w którym będzie można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Wnioski składane w grudniu będą dotyczyć już zwolnienia na kolejny rok, czyli za styczeń 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas