Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta musi zapewnić, by w podległym mu urzędzie wdrożono procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych o naruszeniu prawa oraz podejmowania stosownych działań następczych.

Publikacja: 09.11.2022 22:28

Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Foto: Adobe Stock

W związku z procedowaną ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do krajowego porządku prawnego, szereg podmiotów prawnych i organów będzie zobowiązanych dostosować swoje funkcjonowanie do nowych regulacji. W szczególnie skomplikowanej sytuacji znajdą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich organy wykonawcze, które – poza obowiązkiem wdrożenia procedury wewnętrznej (umożliwiającej dokonywanie zgłoszeń o naruszeniach wewnątrz jednostki dla pracowników i współpracowników jednostki) – zobligowane zostaną do wprowadzenia odrębnej, dodatkowej procedury dotyczącej zgłoszeń zewnętrznych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem