Wątpliwe zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie emerytur

W Unii nie ma przepisów, które by zakazywały państwom członkowskim różnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn – pisze profesor.

Publikacja: 22.09.2017 07:58

Wątpliwe zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie emerytur

Foto: 123RF

Komisarze UE odpowiedzialni za sprawy zatrudnienia i równouprawnienia płci wystosowali pismo do władz polskich, w którym wyrazili swoje zastrzeżenia prawne wobec polskich przepisów przywracających zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Chodzi o te zawarte w ustawie z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw ponownie wprowadzające odmienny wiek emerytalny dla kobiet (60 lat) oraz mężczyzn (65 lat). Odwracają one skutki poprzednich zmian w polskim systemie emerytalnym dokonanych w 2012 r. Zdaniem komisarzy UE, rozwiązanie wprowadzone w w 2016 r. ma charakter dyskryminujący i „nie jest zgodne z literą i duchem prawa europejskiego". Jest to przejaw bardzo progresywistycznej wykładni prawa unijnego. Stanowisko to jest bardzo dyskusyjne.

Pozostało 93% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt