Ustawa "wiatrakowa": Czy Paulina Hennig-Kloska będzie ministrem środowiska?

Sprawa ustawy wiatrakowej jest kolejnym argumentem w nowej koalicji na rzecz konsolidacji energetyki w jednym ministerstwie.

Aktualizacja: 04.12.2023 06:16 Publikacja: 04.12.2023 03:00

Farma wiatrowa

Farma wiatrowa

Foto: PAP, Marcin Bielecki

11 grudnia Donald Tusk przedstawi – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – skład nowego rządu. Równolegle wystartuje tzw. drugi krok konstytucyjny, w którym blisko dwa miesiące po wyborach nowa koalicja przejmie władzę. Z naszych informacji wynika, że w nowym tygodniu liderzy koalicji planują spotkania robocze, by omówić kolejne szczegóły procesu przejęcia władzy.

Naszych rozmówców z koalicji rządzącej pytamy, czy sprawa ustawy wiatrakowej, która w ubiegłym tygodniu wzbudziła kontrowersje nawet w niej samej, wpłynie na nowy rząd. I jego obsadę personalną, bo Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 ma być, zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, odpowiedzialna w nowym gabinecie za klimat i środowisko. A to właśnie wokół niej skupiły się dyskusje dotyczące ustawy wiatrakowej i zapisów w niej zawartych, przede wszystkim odległości inwestycji wiatrowych od zabudowań. – Nie będzie bezpośrednich konsekwencji personalnych – słyszymy zarówno z okolic Polski 2050, jak i innych partii tworzących nowy rząd. – To, co wydarzyło się wokół ustawy jest lekcją. Ale nie będzie zmian w powoływanym rządzie – mówi nam jeden z najważniejszych polityków nowej koalicji.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?