Rosji nie chcą w międzynarodowych organizacjach

W ciągu miesiąca Rosja przegrała wybory do władz czterech organizacji, w których była od czasu ich utworzenia

Publikacja: 30.11.2023 07:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Najnowsza porażka to Komitet Wykonawczy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Kreml przegrał głosowanie, nie zdobył nawet minimum (66 głosów) koniecznych do zajęcia miejsca w tym organie.

Na dwuletnią kadencję wybrano Ukrainę (126 głosów),  Polskę (na nasz kraj głosowały 123 państwa członkowskie) i Litwę (76).

Od władzy odsunięto truciciela

Kreml ma problemy z Organizacją od 2018 roku. Wtedy to na propozycję Wielkiej Brytanii rozszerzono jej mandat: od tej chwili mogła nie tylko wykonywać techniczne ekspertyzy ustanawiające sam fakt chemicznego ataku, ale i prowadzić śledztwa by znaleźć winnych.

Czytaj więcej

„Russkij mir” i marzenia Władimira Putina

Wszystko było efektem próby otrucia w marcu tego roku w Salisbury Siergieja Skripala i jego córki Julii przez agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Później wykryto, że kolejna grupa rosyjskich agentów próbowała włamać się na serwery Organizacji, ale została zatrzymana przez holenderską policję. A zajmowała się ona próbą otrucia Skripali ponieważ rosyjscy agenci użyli do niej nie trucizny, lecz broni chemicznej Nowiczok.

„Organizacja jest międzynarodową instytucją cieszącą się dużym autorytetem i nie ma tam miejsca dla terrorystów” – napisał po wyborach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Nikt nie chce rosyjskiego sędziego

Jednocześnie przypomniał, że „mniej niż w miesiąc Rosja pierwszy raz w historii przegrała wybory do ważnych organów międzynarodowych. Logiczny rezultat dla państwa-terrorysty, (…) jego izolacja pogłębia się”.

Pierwszy raz w historii Organizacji (od 1998 roku) Rosja nie została wybrana do jej Komitetu Wykonawczego. Ale wcześniej, też pierwszy raz w historii (tyle, że od 1946 roku) Kreml przegrał głosowanie i jego kandydat nie został sędzią Trybunału Międzynarodowego ONZ, który rozstrzyga spory między państwami.

Organizacja zajmuje się sprawą Rosji, Trybunał również. Tam pozew przeciw Kremlowi skierowała Ukraina (poparty przez 32 państwa). Kijów prosi sędziów, by ustalili, że nie było żadnego „ludobójstwa” (a taki powód swej agresji na Ukrainę podawała Moskwa, chodziło jej rzecz jasna o Rosjan w Donbasie), była to przyczyna wojny wymyślona przez Rosję, a Kreml celowo i w złej woli nadużywa tego terminu.

Czytaj więcej

Putin nie jest nieśmiertelny. Ale kto go zastąpi?

Rosyjscy przedstawiciele zdając sobie sprawę ze znacznego prawdopodobieństwa przegrania sprawy już zaczęli mówić, że przywódcy ich państwa używali terminu „ludobójstwo” nie w sensie prawnym lecz „ogólnoludzkim”.

UNESCO traci cierpliwość   

Między przegrana w wyborach do Trybunału i Organizacja Kreml poniósł porażkę w UNESCO. Po raz pierwszy w historii Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (czyli od 1945 roku) jego przedstawiciel nie znalazł się w jej Radzie Wykonawczej. Z puli tzw. Grupy II Wschodnia Europa wybrano Serbię, Albanię, Słowację i Czechy.

Rosja naraziła się UNESCO bandyckim sposobem prowadzenia wojny w Ukrainie, w wyniku której zniszczyła tam kilkaset obiektów kultury i zabytków. Szczególny gniew wywołały jednak rosyjskie bombardowania centrum Odessy, który UNESCO próbował chronić wpisując go w trybie pilnym w styczniu 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa 

Kreml chciał bronić praw człowieka

Listę zaś międzynarodowych klęsk Rosji otwiera odrzucenie 10 października jej kandydatury na członka oenzetowskiej Rady ds. Praw Człowieka. Przedstawiciele USA i międzynarodowych organizacji ochrony praw człowieka nazwali tę propozycję „nonsensowną”. Przed głosowaniem Rada opublikowała raport jednej ze swych komisji, w którym zarzucono Rosji łamanie praw człowieka na wojnie z Ukrainą.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało Albanię i Bułgarię.

Najnowsza porażka to Komitet Wykonawczy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Kreml przegrał głosowanie, nie zdobył nawet minimum (66 głosów) koniecznych do zajęcia miejsca w tym organie.

Na dwuletnią kadencję wybrano Ukrainę (126 głosów),  Polskę (na nasz kraj głosowały 123 państwa członkowskie) i Litwę (76).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy
Polityka
Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje
Polityka
Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?