Aktualizacja: 10.11.2024 20:47 Publikacja: 08.03.2022 19:53
W styczniu 2019 sąd w Kijowie po zaocznym procesie skazał Wiktora Janukowycza na karę 13 lat pozbawienia wolności
Foto: Sefa Karacan / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji głos zabrał zbiegły w 2014 roku do Rosji były ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. Na łamach rosyjskiej rządowej agencji Ria Novosti zwrócił się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Twierdzi, że w 2014 roku jego zwolennicy przekonywali go, by nie oddawał władzy i walczył do końca. – Nie ma takiej władzy, która byłaby droższa od krwi naszych dzieci – namawia ukraińskiego przywódcę, by powstrzymał rozlew krwi „każdym kosztem”. Powtarza tezy rosyjskiej propagandy i grozi „najsurowszą karą” ukraińskim politykom, którzy rozpoczęli antyterrorystyczną operację w Donbasie w 2014 roku.
„Na zaproszenie prezydenta Joe Bidena obecny prezydent i prezydent-elekt Donald Trump spotkają się w Gabinecie Owalnym w środę o godzinie 11:00” – ogłosiła sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Amerykański resort sprawiedliwości poinformował, że przed wyborami prezydenckimi w USA udaremniono irański zamach na Donalda Trumpa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu stanowczo jednak temu zaprzecza.
"Kancelaria Prezydenta zaczęła dziś przygotowywać wylot Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem. Późnym wieczorem okazało się jednak, że prezydent do USA nie poleci" - informuje portal "Gazety Wyborczej". Wcześniej "GW" informowała, że prezydent ma spotkać się z Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Informacje te dementował w rozmowie z Polsat News Mieszko Pawlak, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. - Nie ma żadnych planów wylotu dzisiaj - powiedział.
Dlaczego Donald Trump pokonał Kamalę Harris i ponownie został wybrany prezydentem USA? Czego najbardziej chcieli Amerykanie? Czy podczas kampanii w Stanach Zjednoczonych doszło do „efektu yaris”? Wynik wyborów prezydenckich w USA w rozmowie z Michałem Kolanką komentował Marcin Duma, szef IBRiS-u.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
- Nie wiemy, co by się stało, gdyby w większości konserwatywna Polonia nie poszła głosować - powiedział eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński, komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, zakończonych wygraną Donalda Trumpa.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
18 października Paweł Rubcow formalnie odebrał akt oskarżenia. Ani on, ani jego obrońca nie złożyli wniosków dowodowych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Ukraina zaatakowała Moskwę co najmniej 32 dronami, wymuszając tymczasowe zamknięcie głównych lotnisk w mieście. Przedstawiciele Rosji twierdzą, że to największy jak dotąd atak ukraińskich dronów na stolicę Rosji. Po południu agencja TASS poinformowała, że wszelkie ograniczenia na lotniskach zostały zniesione, a na lotniska zapasowe przekierowano 36 lotów.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ratyfikacji traktatu dotyczącego strategicznego partnerstwa Federacji Rosyjskiej z Koreą Północną. Umowa zawiera postanowienia o wzajemnej obronie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas