Rozszerzenie zwolnień podatkowych w 2018 r.

Podatnicy, którzy dostają różnego rodzaju świadczenia socjalne, takie jak zapomogi czy dopłaty do wypoczynku, nie płacą od nich daniny, jeżeli otrzymana kwota nie przekracza ustawowego progu. Warto pamiętać, że limity te wzrosły od 1 stycznia br.

Aktualizacja: 12.03.2018 14:51 Publikacja: 12.03.2018 14:05

Rozszerzenie zwolnień podatkowych w 2018 r.

Foto: Adobe Stock

Podwyższenie wysokości zwolnień podatkowych w PIT jest elementem przyjętej przez Radę Ministrów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na podwyższeniu limitu zwolnień skorzystają przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których przychody są relatywnie najbardziej obciążone różnego rodzaju daninami publicznoprawnymi.

Zmiany wprowadzone na mocy ustawy z 27 października 2017 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2017 r., poz. 2175) dotyczą wielu obszarów. Oprócz uszczelnienia systemu podatkowego, czy wprowadzenia ułatwień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, wskazana ustawa modyfikuje i rozszerza zakres zwolnień w podatku dochodowym od osób fizycznych, które można określić mianem socjalnych. Zmiany te mają na celu podniesienie dochodów gospodarstw domowych o najniższych dochodach, ponieważ to właśnie członkowie gospodarstw domowych najczęściej korzystają ze świadczeń socjalnych i zapomóg z zakładów pracy, które w większym zakresie niż poprzednio korzystają w 2018 r. ze zwolnienia w PIT.

Pozostało 82% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt