Nie ma VAT od honorarium ze sprzedaży wydawnictwu praw do własnych utworów literackich

Działalność polegająca na sprzedaży wydawnictwom powieści i opowiadań wraz z upoważnieniem do korzystania z nich, za którą wynagrodzenie wypłacane jest w formie honorariów, korzysta z preferencyjnego rozliczenia.

Publikacja: 24.04.2019 06:00

Nie ma VAT od honorarium ze sprzedaży wydawnictwu praw do własnych utworów literackich

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2019 r. (0114-KDIP4.4012.63.2019.1.EK).

Wnioskodawca, będący zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą, pisząc utwory literackie (powieści i opowiadania), które sprzedaje wydawnictwom. Wątpliwości w sprawie dotyczyły tego, czy wynagrodzenie, wypłacane w formie honorariów, które wnioskodawca otrzymuje za licencyjne przekazanie praw autorskich, może korzystać ze zwolnienia z VAT. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe honorarium powinno być zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, z uwagi na punkt 1 objaśnień do załącznika numer 3 do ustawy – wskazującego towary i usługi opodatkowane 8 proc. VAT. Zgodnie z tą regulacją załącznik ten nie ma zastosowania dla towarów i usług zwolnionych lub opodatkowanych stawkami niższymi niż 8 proc. Organ zgodził się z podatnikiem, stwierdzając, że wnioskodawca spełnił zarówno przesłankę podmiotową, jak i przedmiotową, które są konieczne do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność podatnika będzie mogła korzystać ze zwolnienia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt