Pasywna strona rozliczeń międzyokresowych kosztów

Rozliczenia międzyokresowe bierne dzielą się na mogące dotyczyć kosztów i przychodów, stanowiąc przy tym znacznie od siebie oddalone w pasywach grupy, w których wtórnie następuje wyodrębnienie na część krótko– i długoterminową.

Publikacja: 22.12.2020 17:45

Sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe

Foto: Adobe Stock

Analogicznie do rozliczeń międzyokresowych czynnych (pisaliśmy o tym w artykule Rozliczenia międzyokresowe czynne – ujęcie bilansowe i podatkowe – „Rzeczpospolita" z 9 grudnia 2020 r.) tym razem zajmiemy się biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów (dalej: RMK).

Ze względu na występującą w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) nieprecyzyjną definicję rozliczeń międzyokresowych biernych kosztów, często w praktyce pojawiają się problemy z odpowiednią klasyfikacją omawianej kategorii. Niejasne kwestie dotyczą bardzo podobnych, co do treści ekonomicznej, operacji gospodarczych. Chodzi tu o rozróżnienie dotyczące rezerw – powiedzmy – klasycznych, rezerw w postaci rozliczeń międzyokresowych biernych, a dodatkowo problematyka z identyfikacją może obejmować pewne pokrewne operacje, wykazywane jako zobowiązania (dostawy niefakturowane).

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt