VAT a rejestracja firmy z datą wsteczną

Przepisy wymagają rejestracji firmy przed pierwszą czynnością opodatkowaną. Niedopełnienie tego obowiązku może powodować trudności z rozliczeniem daniny. Wsteczne złożenie zawiadomienia, choć ryzykowne, jest dopuszczalne.

Publikacja: 03.10.2014 06:50

Przedsiębiorca, który się nie zarejestrował może mieć kłopot z wyliczeniem zobowiązania w VAT

Przedsiębiorca, który się nie zarejestrował może mieć kłopot z wyliczeniem zobowiązania w VAT

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby VAT dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy zamierzają wykonywać czynności opodatkowane, jeżeli nie mają możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT. Jedynie przedsiębiorcy zwolnieni przedmiotowo (np. na podstawie art. 43 ustawy o VAT lub rozporządzenia o zwolnieniach) oraz  osiągający niewielką wartość obrotu, nieprzekraczającą 150 000 zł rocznie, nie muszą składać zgłoszenia. Ta ostatnia możliwość dotyczy tylko podatników, którzy prowadzą działalność inną niż wskazana w regulujących ją przepisach, czyli nie świadczą usług prawnych i doradczych, nie sprzedają niektórych towarów akcyzowych, nowych środków transportu ani terenów budowlanych i budowli, które podlegają opodatkowaniu bez względu na wartość obrotu. Inaczej mówiąc,  obowiązek złożenia do urzędu skarbowego odrębnego formularza VAT-R i VAT-R/UE przed realizacją pierwszej czynności opodatkowanej dotyczy podatników innych niż zwolnieni z VAT.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online