Dopłaty do spółki z o.o. a rozliczenia CIT

Brak staranności w działaniach wspólników przy pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych na działalność spółki z o.o. może dla nich oznaczać kłopoty w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

Publikacja: 01.12.2014 06:10

Dopłaty do spółki z o.o. a rozliczenia CIT

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2014 r. (II FSK 2367/12). W wyroku tym sąd przypomniał, że realizacja postanowień umowy spółki, a także uchwał zgromadzenia wspólników, co do zasady nie podlega ocenie organów podatkowych z punktu widzenia ich skutków prawnopodatkowych. Gdy jednak prawo podatkowe uzależnia zastosowanie pewnego rozwiązania od reguł wskazanych w innych dziedzinach prawa, istotne jest trzymanie się konkretnego wzorca zachowania. Aby zatem można było uznać, że kwoty wniesione tytułem dopłat nie są przychodem podatkowym, muszą być spełnione warunki wskazane w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT. Oznacza to, że wyłącznie kwoty wniesione do spółki z o.o. w trybie i na zasadach określonych w art. 177–178 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) mogą zostać uznane za prawidłowo wniesione dopłaty i w konsekwencji podlegać wyłączeniu z przychodów.

Pozostało 88% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt