Wycofanie z używania środka trwałego a amortyzacja

W momencie wycofania środka trwałego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, traci on cechy środka trwałego, a podatnik przestaje być uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego składnika majątku.

Publikacja: 08.01.2024 02:00

Wycofanie z używania środka trwałego a amortyzacja

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 września 2023 r. (0111-KDIB1-1.4010.375.2023. 1.RH).

Spółka w ramach działalności w zakresie wynajmu samochodów i zarządzania flotą ujmuje jako środki trwałe samochody osobowe. Wprowadzone do ewidencji środków trwałych samochody osobowe są wykorzystywane przez spółkę do momentu wycofania ich z floty oferowanej klientom do wynajmu, co skutkuje zaprzestaniem wynajmowania określonego samochodu oraz odstawieniem na plac parkingowy prowadzony przez zewnętrznego operatora logistycznego działającego na zlecenie spółki lub na jej parking. Samochód osobowy po wycofaniu z używania pozostaje na parkingu przez pewien okres czasu, oczekuje na sprzedaż, nie generuje już przychodu i nie jest przez spółkę wykorzystywany w jej działalności gospodarczej.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Finanse
Państwo chce zabrać odszkodowanie przedsiębiorcy, któremu zrujnowało życie
Urzędnicy
Nowy organ skarbówki. Ministerstwo Finansów ujawnia plany
Podatki
Sprzedaż mieszkania ze spadku i darowizny. Co z podatkiem PIT?
Konsumenci
PESEL w banku - ważna zmiana od 1 czerwca. Co w urzędzie i u lekarza?
Prawo dla Ciebie
Minister Bodnar o autentyczności taśm Mraza: "Ta linia obrony nie jest najlepsza"
Prawo dla Ciebie
Język śląski. Minister Nowacka ma odpowiedź na prezydenckie weto