Na co zwrócić uwagę przy wyborze estońskiego CIT

Ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT) wzbudza coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję ta forma opodatkowania nie musi być jednak korzystna dla każdego podmiotu.

Publikacja: 11.09.2023 02:00

Na co zwrócić uwagę przy wyborze estońskiego CIT

Foto: Adobe Stock

Współczesny świat biznesu nieustannie dąży do optymalizacji procesów, a skomplikowane rozliczenia podatkowe mogą stanowić wyzwanie dla niejednego przedsiębiorcy. Jednym ze stosunkowo nowych rozwiązań, mogących stanowić efektywny sposób rozliczania podatku dochodowego, jest ryczałt od dochodów spółek, znany również jako estoński CIT, wprowadzony w 2021 r.

Początkowo proponowane rozwiązanie ze względu na swoją nieprzejrzystą konstrukcję nie cieszyło się pozytywnym odbiorem ze strony podatników. Niemniej po zmianach wprowadzonych od 2022 r. na mocy Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest znacznie bardziej przejrzysta i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów do tej pory z estońskiego CIT skorzystało już ponad 5 tys. podatników.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online