Roczne rozliczenie CIT: jak udokumentować złomowany majątek

Protokół powinien zawierać datę, przyczynę, a także wyszczególnienie ilości i rodzaju złomowanego lub utraconego majątku wraz z podpisem osoby lub komisji przeprowadzającej te czynności.

Publikacja: 07.03.2016 07:32

Roczne rozliczenie CIT: jak udokumentować złomowany majątek

Foto: 123RF

Likwidacja majątku powinna być odpowiednio udokumentowana dla celów podatkowych oraz księgowych. Niezbędnym elementem jest sporządzenie protokołu likwidacji, w którym powinna się znaleźć obowiązkowo data likwidacji, jej przyczyna, a także wyszczególnienie ilości i rodzaju likwidowanego majątku wraz z podpisem osoby lub komisji dokonującej likwidacji. W niektórych stanowiskach organów skarbowych pojawia się także wymóg fizycznej likwidacji majątku jako jeden z koniecznych warunków rozpoznania strat jako kosztów podatkowych. Podobnie stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 12 lutego 2008 r. (I SA/Po1608/07): „strata wynikająca z wadliwości towaru jest oczywiście również kosztem uzyskania przychodu, wymaga jednak takiego samego udokumentowania jak każdy inny poniesiony koszt. (...) wydatek musi zostać faktycznie poniesiony w sensie realnym, tzn. że musi nastąpić uszczuplenie zasobów finansowych, z których wydatek jest dokonywany. Samo zaksięgowanie wadliwych towarów nie oznacza ich faktycznej likwidacji. Samo zakwalifikowanie w księgach towaru jako zlikwidowany nie oznacza, iż uległ on rzeczywiście likwidacji, gdyż dokumentem potwierdzającym likwidację nie są przecież polecenia księgowania. Zdarzeń gospodarczych nie można domniemywać, muszą być one wykazane".

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt