Fundacja rodzinna tuż-tuż. Jakie zmiany w podatkach

W większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Także wkłady wnoszone do niej jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego będą po jej stronie neutralne w CIT.

Publikacja: 15.05.2023 02:00

Fundacja rodzinna tuż-tuż. Jakie zmiany w podatkach

Foto: Adobe Stock

Fundacja rodzinna jest nową instytucją w polskim prawie. Ma zabezpieczać rodzinny majątek i funkcjonowanie firmy, gdy spadkobiercy przedsiębiorcy nie chcą albo nie mogą nim bezpośrednio zarządzać. Została uregulowana w nowej ustawie o fundacji rodzinnej, która przewiduje również dotyczące fundacji rozwiązania podatkowe. Przewidziany w polskim prawie sposób opodatkowania fundacji rodzinnej odbiega od typowego modelu rozliczeń osób prawnych. Przewiduje bowiem istotne uprzywilejowanie tej formy prawnej. Osoba prawna jaką jest fundacja podlega pod regulacje podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) już od momentu działania jako fundacja rodzinna w organizacji. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT (który wejdzie w życie 22 maja br.) fundacji rodzinnej dotyczy zwolnienie podmiotowe. Oznacza to, że w większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji także wkłady do fundacji rodzinnej, wnoszone jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego, są neutralne w CIT po stronie fundacji. Gromadzenie przez nią majątku, a także prowadzenie większości przewidzianych przez prawo form działalności będzie w zasadzie wolne od podatku dochodowego.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt