Profile funkcjonalne a ryzyka cen transferowych

Określenie właściwego profilu funkcjonalnego może być dużym wyzwaniem z uwagi na nieostre definicje i granice między różnymi profilami. Warto je jednak podjąć, ponieważ niepoprawne określenie profilu funkcjonalnego może mieć negatywne skutki w przypadku kontroli organów podatkowych.

Publikacja: 13.03.2023 02:00

Profile funkcjonalne a ryzyka cen transferowych

Foto: Adobe Stock

Określenie profilu funkcjonalnego jest jednym z podstawowych zagadnień w obszarze cen transferowych. Ma szczególne znaczenie przede wszystkim w umiejscowieniu podmiotu i jego roli w łańcuchu wartości dodanej w grupie kapitałowej. Profil funkcjonalny jest również określany w kontekście ustalania przebiegu transakcji i określenia analizy funkcjonalnej obejmującej opis pełnionych przez poszczególne podmioty powiązane funkcji, angażowanych aktywów i ponoszonych ryzyk. Profile danego podmiotu nie muszą być jednak ze sobą zbieżne w zależności od perspektywy. Przykładowo, podmiot, który zajmuje się w grupie dystrybucją towarów, może jednocześnie pełnić funkcję centrum usług IT na region Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym w jednym i drugim przypadku występują dwa różne profile tego samego podmiotu.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online