Rezygnacja albo utrata zwolnienia

Podatnik, spełniający warunki do zwolnienia, może z niego zrezygnować i wybrać status czynnego podatnika VAT, składając naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Przy rezygnacji zgłoszenie, z zasady, należy złożyć przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje się ze zwolnienia.

Publikacja: 10.05.2022 21:53

Rezygnacja albo utrata zwolnienia

Foto: Adobe Stock

Zwolnienie z VAT dla drobnych przedsiębiorców (w ramach limitu sprzedaży do 200 tys. zł) jest uprawnieniem, z którego podatnik może zrezygnować bądź je utracić, czego skutkiem jest konieczność dokonywania rozliczeń w pełnym zakresie, a powrót do zwolnienia staje się możliwy dopiero po upływie pełnego roku kalendarzowego bycia czynnym podatnikiem VAT.

Podatnik, który spełnia warunki do zwolnienia (limit wartości sprzedaży oraz przedmiot działalności), może z niego zrezygnować i wybrać status czynnego podatnika VAT, zarówno w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, jak i przed jej rozpoczęciem.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem