Przy WSTO da się korzystać z uproszczeń

Dzięki procedurze OSS nie trzeba się rejestrować jako podatnik VAT w krajach UE do których trafiają towary. Nie wyłącza to jednak obowiązków formalnych w państwie (lub państwach), z których następuje wysyłka.

Publikacja: 13.03.2022 05:51

Przy WSTO da się korzystać z uproszczeń

Foto: Adobe Stock

WSTO to, w uproszczeniu, sprzedaż do konsumenta (osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej) towaru z wysyłką pomiędzy państwami UE. Zasadą jest opodatkowanie w państwie docelowym (do którego towar jest wysyłany) – tam należy wykazać należny VAT. To zaś, według ogólnych reguł, powoduje konieczność rejestracji jako podatnik.

Alternatywną procedurą jest procedura unijna, czyli tzw. OSS (one stop shop – punkt kompleksowej obsługi). Dzięki niej VAT należny w państwie konsumpcji (do którego trafia towar) jest rozliczany za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji.

Pozostało 86% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej.

Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać