Jak rozliczyć VAT od stale powtarzających się dostaw

Jeżeli podatnik nieprzerwanie dostarcza kontrahentowi towary w ramach umowy składu konsygnacyjnego, ale każdą z dostaw da się zidentyfikować i zindywidualizować, to nie można mówić, że dostawa ma charakter ciągły.

Publikacja: 08.08.2016 03:00

Jak rozliczyć VAT od stale powtarzających się dostaw

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2016 r. (III SA/Gl 2084/15).

Podatnik (dalej: spółka) zawarł umowę składu konsygnacyjnego, zgodnie z którą dostarcza towary do magazynu kontrahenta. Własność towarów przechodzi na kontrahenta w momencie pobrania towarów z magazynu, czego dowodem są wystawiane przez spółkę dokumenty wydania towarów. Umowa z kontrahentem przewiduje ciągłość dostaw i tygodniowy okres rozliczeniowy. Podatnik zadał organowi podatkowemu pytanie czy powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z upływem ostatniego dnia każdego następującego po sobie tygodniowego okresu rozliczeniowego, w którym towary były pobierane ze składu konsygnacyjnego przez kontrahenta. Spółka wskazała jednocześnie, że stale powtarzające się dostawy towarów w ramach umowy składu konsygnacyjnego na rzecz tego samego kontrahenta należy poczytywać za dostawę o charakterze ciągłym, dlatego obowiązek podatkowy w VAT powstaje z upływem ostatniego dnia każdego tygodniowego okresu rozliczeniowego ustalonego pomiędzy stronami, zgodnie z art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt