Organy podatkowe stosują prawo unijne o pierwszym zasiedleniu

Fiskus uznaje, że pierwszym zasiedleniem jest także rozpoczęcie wykorzystywania obiektu przez podmiot, który go wybudował. Tym samym odchodzi od literalnej wykładni polskich przepisów na rzecz interpretacji zgodnej z dyrektywą.

Publikacja: 24.07.2017 06:15

Organy podatkowe stosują prawo unijne o pierwszym zasiedleniu

Foto: Fotolia.com

Zawarta w ustawie o VAT definicja pierwszego zasiedlenia ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia podatkowego do sprzedaży budynków i budowli. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, jeżeli sprzedaż następuje po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, to jest ona zwolniona z podatku. Nie jest jasne, czy „zasiedleniem" jest również rozpoczęcie wykorzystywania budynku przez podatnika, który go wzniósł. Organy podatkowe przyjęły w tym zakresie prounijną wykładnię polskich przepisów.

Definicja pozostawia wątpliwości

Polski ustawodawca zdefiniował pierwsze zasiedlenie jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT). Problematycznym elementem tej definicji jest zwrot „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu". Sugeruje on, że z pierwszym zasiedleniem mamy do czynienia tylko wówczas, gdy budynek został komuś przekazany na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, a więc na podstawie umowy sprzedaży, najmu lub dzierżawy (ewentualnie aportu).

Mała różnica, ale duże skutki

Z dosłownego brzmienia przepisów wynika zatem, że za pierwsze zasiedlenie budynku nie może zostać uznane rozpoczęcie wykorzystywania budynku przez podatnika, który go wzniósł. Takiemu wykorzystywaniu obiektu nie towarzyszy bowiem jego „oddanie" w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Przykład 1

W 2010 r. podatnik wybudował na swojej działce budynek magazynowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wykorzystywał go przez siedem lat we własnej działalności. W 2017 r. postanowił sprzedać budynek. Zgodnie z dosłownym brzmieniem przepisów, pierwsze zasiedlenie budynku nastąpi dopiero w chwili sprzedaży w 2017 r. Oznaczałoby to, że sprzedaż budynku nie korzystałaby ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Odmienne skutki podatkowe wystąpiłyby, gdyby podatnik, który wzniósł budynek, oddał go do używania innemu podmiotowi – choćby na chwilę – w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Przykład 2

W 2010 r. podatnik wybudował na swojej działce budynek magazynowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Tuż po wybudowaniu wynajął budynek innej firmie na okres jednego miesiąca, a następnie wykorzystywał go przez siedem lat we własnej działalności. W 2017 r. postanowił sprzedać budynek. W świetle dosłownego brzmienia przepisów, w 2010 r. nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku (w chwili oddania go w najem). Tym samym, sprzedaż budynku w 2017 r. byłaby zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Różnica między przykładem nr 1 a nr 2 polega na tym, że budynek z przykładu nr 2 był wynajmowany przez miesiąc. Pomimo tak – wydawać by się mogło – nieistotnej różnicy, skutki podatkowe dokonywanych przez podatników sprzedaży są odmienne.

Sądy administracyjne wahają się

Od początku obowiązywania przepisów o pierwszym zasiedleniu podnoszone były wątpliwości co do ich zgodności z prawem unijnym. Wskazywano w szczególności, że rozpoczęcie wykorzystywania budynku w działalności opodatkowanej VAT przez podmiot, który wzniósł dany budynek, powinno być traktowane tak samo (na potrzeby regulacji o pierwszym zasiedleniu) jak wynajęcie lub wydzierżawienie tego obiektu. Początkowo zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne twierdziły, że omawiane przepisy należy interpretować zgodnie z ich dosłownym brzmieniem, a zarzuty o ich sprzeczności z regulacjami unijnymi są nieuzasadnione.

Po kilku latach stanowisko sądów się zmieniło. W wyroku z 14 maja 2015 r. (I FSK 382/14) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że definicja pierwszego zasiedlenia z ustawy o VAT jest częściowo sprzeczna z przepisami dyrektywy 2006/112, a konkretnie z jej art. 12 ust. 1. NSA stwierdził, że w przypadku nowego budynku (budowli) „pierwsze zasiedlenie" nie ogranicza się do przekazania obiektu w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli zatem właściciel, który wybudował obiekt, rozpoczyna jego wykorzystywanie we własnej działalności gospodarczej, to dochodzi do pierwszego zasiedlenia tego obiektu w świetle przepisów o VAT. Co istotne, NSA stanął na stanowisku, że w przypadku ulepszenia budynku (budowli) o wartość nie mniejszą niż 30 proc. jego wartości początkowej, do pierwszego zasiedlenia ulepszonego obiektu konieczne jest jego przekazanie w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (tak jak wynika z dosłownego brzmienia przepisów ustawy o VAT). W takiej sytuacji niewystarczające byłoby więc wykorzystywanie ulepszonego budynku przez właściciela. Zdaniem NSA, przepisy unijne pozwalają na takie rozróżnienie, ponieważ dają one państwom członkowskim większą swobodę w kształtowaniu warunków związanych z pierwszym zasiedleniem obiektów ulepszonych, aniżeli nowo wybudowanych (art. 12 ust. 2 dyrektywy).

Wkrótce okaże się, czy taka wykładnia przepisów będzie stosowana przez wszystkie sądy i organy. Rozstrzygnięcie w tym zakresie zapadnie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Postanowieniem z 23 lutego 2016 r. (I FSK 1573/14) NSA zwrócił się bowiem do TSUE z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym zgodności z prawem unijnym polskiej definicji pierwszego zasiedlenia. Wysoce prawdopodobne wydaje się, że TSUE podzieli (omówiony powyżej) pogląd prezentowany w ostatnim czasie przez sądy administracyjne.

Skarbówka zmienia zdanie

Interesująca jest postawa organów podatkowych względem omawianego zagadnienia. Otóż organy od mniej więcej lipca 2016 r. podzielają stanowisko zaprezentowane przez NSA w ww. wyroku z 14 maja 2015 r. i tym samym odchodzą od literalnej wykładni przepisów ustawy o VAT o pierwszym zasiedleniu na rzecz interpretacji zgodnej z dyrektywą. Jest to sytuacja o tyle nietypowa, że organy są zazwyczaj bardzo „przywiązane" do regulacji krajowych i odmawiają stosowania prounijnej wykładni przepisów ustawy o VAT. W tym przypadku organy przyjęły wykładnię przepisów właściwą dla dyrektywy, nie czekając na rozstrzygnięcie TSUE. Przykładem opisanego podejścia organów mogą być interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 października 2016 r. (IPPP3/4512-593/16-2/IG) oraz z 24 października 2016 r. (IPPP3/4512-554/16-2/IG).

podstawa prawna: art. 2 pkt 14, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

podstawa prawna: Dyrektywa 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Wygrywa podejście pragmatyczne

Zaprezentowaną w artykule praktykę organów podatkowych należy ocenić pozytywnie. Jest ona modelowym przykładem praktycznego działania zasady prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym oraz uwzględniania w rozstrzygnięciach organów podatkowych orzecznictwa sądów administracyjnych. Niestety nie jest to regułą, ponieważ w przypadku wielu innych zagadnień organy nadal działają tak, jakby nie zdawały sobie sprawy, że przepisy ustawy o VAT należy interpretować w zgodzie z regulacjami unijnymi.

Zawarta w ustawie o VAT definicja pierwszego zasiedlenia ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia podatkowego do sprzedaży budynków i budowli. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, jeżeli sprzedaż następuje po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, to jest ona zwolniona z podatku. Nie jest jasne, czy „zasiedleniem" jest również rozpoczęcie wykorzystywania budynku przez podatnika, który go wzniósł. Organy podatkowe przyjęły w tym zakresie prounijną wykładnię polskich przepisów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać