Czy toaleta przenośna jest urządzeniem przemysłowym

Przedsiębiorca, który wynajmuje, dzierżawi lub leasinguje składniki majątku ruchomego od zagranicznego kontrahenta, może być zobowiązany do pobrania i zapłaty podatku u źródła.

Aktualizacja: 27.12.2021 10:10 Publikacja: 26.12.2021 02:00

Czy toaleta przenośna jest urządzeniem przemysłowym

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorca, który odpłatnie korzysta ze składników majątku ruchomego (najem/dzierżawa/leasing) należących do zagranicznego kontrahenta, powinien uważnie się przyjrzeć, czy nie są one urządzeniami przemysłowymi i czy opłaty za korzystanie z nich nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Z powodu szerokiej definicji urządzenia przemysłowego za takowe uważane są np. toalety przenośne.

Większość podatników podatek u źródła wiąże z wypłatą za granicę dywidend lub odsetek, zakupem z zagranicy usług niematerialnych (np. usług marketingowych świadczonych przez internetowych gigantów z siedzibą w Irlandii) albo należnościami licencyjnymi. Te ostatnie obejmują m.in. opłaty za użytkowanie urządzeń przemysłowych, które podatnikom kojarzą się głównie z leasingiem maszyn produkcyjnych czy najmem środków transportu. Tym większe zaskoczenie może przeżyć przedsiębiorca, odkrywając, że zdaniem polskiego fiskusa urządzeniem przemysłowym jest przenośna toaleta, zwana toi toiem.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt