SSE: czy korzystanie z działalności kooperantów oznacza utratę zwolnienia

Zwolnieniu podatkowemu z tytułu prowadzenia firmy na obszarze SSE podlegają nie tylko przychody i koszty będące bezpośrednim wynikiem działalności w tej strefie, ale także dotyczące każdej innej działalności pomocniczej niezbędnej do jej prowadzenia.

Publikacja: 05.01.2015 04:11

SSE: czy korzystanie z działalności kooperantów oznacza utratę zwolnienia

Foto: Rzeczpospolita

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku 17 listopada 2014 r. (I SA/Bd 902/14).

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, działającej zarówno na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej SSE), jak i poza nią. Jeden z zakładów został wyodrębniony z ogólnej działalności spółki w celu zidentyfikowania dochodów korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT (zwolnienie z PIT dochodów podatników uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE). Spółka zamierzała zlecić wykonanie usługi innej spółce kapitałowej, również korzystającej z tego samego zwolnienia. We wniosku o wydanie interpretacji wspólnik zapytał, czy nabycie usługi obcej od podmiotu prowadzącego działalność na terenie tej samej SSE jest kosztem podatkowym dla ustalenia dochodu zwolnionego czy też dochodu opodatkowanego. Podatnik zajął stanowisko, że wytworzenie części produktu na terenie strefy na rzecz działalności prowadzonej poza nią nie może pozbawiać przedsiębiorcy prawa do zwolnienia podatkowego od części produkcji wytworzonej na obszarze strefy. Istotne jest, aby spełnione zostały warunki określone w zezwoleniu, dotyczące zarówno wytworzenia na terenie SSE fizycznie kompletnej konstrukcji, jak i jej części.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt