PIT i CIT a leasing: sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym

Notebooki, komputery stacjonarne i serwery będące przedmiotem umowy leasingu nie wchodzą w zakres pojęcia „urządzenie przemysłowe". W konsekwencji wypłacane z tytułu rat leasingowych wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła.

Publikacja: 09.02.2015 02:00

PIT i CIT a leasing: sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 10 grudnia 2014 r. (I SA/Bd 1112/14; I SA/Bd 1137/14).

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności realizuje płatności na rzecz niemieckiej spółki komandytowej z tytułu opłat za leasing sprzętu komputerowego (złożonego m.in. z notebooków, komputerów stacjonarnych i serwerów). Zapytała, czy z tego tytułu powinna pobierać podatek u źródła. Jej zdaniem wynagrodzenie płacone na rzecz niemieckiej spółki za leasing sprzętu komputerowego nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu z tytułu należności licencyjnych. Co do zasady przychody z użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego są traktowane jak należności licencyjne i podlegają 5-proc. podatkowi u źródła, zgodnie z art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: umowa). Jednak, zdaniem spółki leasingowany sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym, a w konsekwencji spółka nie ma obowiązku pobrania podatku u źródła.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt