Aport wierzytelności, a koszty uzyskania przychodów

Podmiot, który wnosi wierzytelność własną jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, nie ma prawa pomniejszyć przychodów o jej wartość nominalną. Przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane, ale skutki zmiany są niejasne.

Publikacja: 20.04.2015 02:00

Aport wierzytelności, a koszty uzyskania przychodów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

WSA w Warszawie w wyroku z 24 marca 2015 r. (III SA/Wa 2157/14) potwierdził, że w przypadku wniesienia wierzytelności własnej jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, podmiot wnoszący aport nie ma prawa do ujęcia w ciężar kosztów podatkowych wartości nominalnej wnoszonej wierzytelności.

Powód? W przypadku wniesienia wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego zastosowanie ma art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym (w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.) kosztem uzyskania przychodu jest wartość faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie takiego aportowanego składnika majątku. Skoro wierzytelności własne nie zostały nabyte, to nie ma możliwości ujęcia ich wartości nominalnej w kosztach w związku z ich aportem.

Pozostało 88% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt