Koszt podatkowy ?ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej

Koszt podatkowy ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej, niezależnie od tego, czy obejmuje wyłącznie kwotę główną, czy jej wartość z odsetkami, nie może przekroczyć przychodu z tej transakcji.

Aktualizacja: 18.05.2015 08:16 Publikacja: 18.05.2015 02:00

Foto: Rzeczpospolita

Zasady określania przychodu ze zbycia wierzytelności pożyczkowej nie budzą większych kontrowersji. Przychodem takim jest co do zasady cena określona w umowie sprzedaży wierzytelności. Kwestią nieco bardziej skomplikowaną jest sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodów na takiej transakcji. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT do kosztów podatkowych można zaliczyć stratę wygenerowaną na sprzedaży wierzytelności tylko pod warunkiem uprzedniego zarachowania takiej wierzytelności jako przychodu należnego. W przypadku wierzytelności pożyczkowych nie mamy do czynienia z uprzednim ujęciem takich wierzytelności jako przychodu należnego. Przychód w takich przypadkach nie wiąże się bowiem z udzieleniem kwoty głównej pożyczki, ale z zarachowaniem i kasowym uzyskaniem odsetek. W konsekwencji, powstanie i spłata części kapitałowej pożyczki jest neutralna podatkowo.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt