SSE: Zakup używanych maszyn i urządzeń pozbawia prawa do pomocy publicznej

Koszty nabycia środków trwałych mogą być zaliczone przez dużego przedsiębiorcę strefowego do wydatków stanowiących podstawę do kalkulacji limitu zwolnienia podatkowego tylko wtedy, gdy aktywa te spełniają wymóg nowości.

Aktualizacja: 08.06.2015 08:38 Publikacja: 08.06.2015 07:00

SSE: Zakup używanych maszyn i urządzeń pozbawia prawa do pomocy publicznej

Foto: www.sxc.hu

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na obszarach specjalnych stref ekonomicznych wykorzystują w tym celu – zależnie od potrzeb – różnorakie środki trwałe (np. maszyny czy urządzenia), które pozyskują w różny sposób – na własność bądź na podstawie umów o czasowe korzystanie z nich, np. biorąc je w leasing. W takich sytuacjach pojawia się kwestia możliwości uwzględnienia wydatków na pozyskanie środka trwałego przy kalkulacji limitu zwolnienia podatkowego. W tym zakresie istnieją określone ograniczenia, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców spełniających kryteria uznania ich za dużych. Środki trwałe nabywane przez tych przedsiębiorców powinny być nowe. Oznacza to, że wydatki na środki trwałe używane nabywane przez tych przedsiębiorców są wyłączone z limitu zwolnienia podatkowego. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, związanych m.in. z interpretacją pojęcia „nowy" w odniesieniu do środków trwałych czy ze zmianą statusu przedsiębiorcy w trakcie korzystania z zezwolenia strefowego. W niniejszym artykule analizujemy kilka kluczowych zagadnień związanych z kwestią nabywania używanych środków trwałych przez dużych przedsiębiorców działających w SSE.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt