CIT: powrót do zaniechanej inwestycji skutkuje korektą kosztów

Jeśli spółka podjęła decyzję o zakończeniu prac nad projektem, a następnie zdecydowała się wrócić do wstrzymanych robót, może się to wiązać z obowiązkiem skorygowania przez nią zeznania i zapłatą odsetek od zaległości podatkowej.

Publikacja: 20.07.2015 06:00

CIT: powrót do zaniechanej inwestycji skutkuje korektą kosztów

Foto: www.sxc.hu

Koszty zaniechanych inwestycji zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. O ile pojęcie zbycia nie budzi większych kontrowersji, o tyle kwestią sporną jest rozumienie użytego przez ustawodawcę terminu „likwidacja inwestycji". Co do zasady likwidacja może oznaczać fizyczne unicestwienie inwestycji, ale także rezygnację z procesu inwestycyjnego, podjęcie decyzji o trwałym odstąpieniu od prowadzenia inwestycji. Organy podatkowe często prezentują restrykcyjne podejście do przedstawionego problemu, uznając, że likwidacja powinna posiadać wymiar rzeczywisty, tj. powinna wiązać się z fizycznym unicestwieniem budowanego środka trwałego. Taka wykładnia w niektórych przypadkach prowadzi jednak do trudnych do zaakceptowania wniosków. Często bowiem fizyczna likwidacja środka trwałego na etapie budowy wiązałaby się z nadmiernymi kosztami, przez co podatnik, chcąc zaliczyć koszty zaniechanej inwestycji do kosztów podatkowych, byłby zmuszony do ponoszenia wydatków nieracjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego.

Pozostało 80% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt