VAT i PCC: jak rozliczyć konwersję pożyczki na kapitał spółki

Gdy spółka będąca dłużnikiem z tytułu otrzymanej pożyczki spełnia zobowiązanie przez wydanie wierzycielowi udziałów lub akcji, jest to czynność, która nie podlega VAT. Nie jest także obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 17.08.2015 05:40

VAT i PCC: jak rozliczyć konwersję pożyczki na kapitał spółki

Foto: 123RF

- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała od swojego wspólnika pożyczkę. Wspólnik rozważa możliwość konwersji tej pożyczki na kapitał zapasowy lub kapitał zakładowy spółki. Czy planowana konwersja spowoduje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tym samym należy rozstrzygnąć, czy konwersja pożyczki na kapitał jest dostawą towarów czy świadczeniem usług. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami w rozumieniu ustawy są rzeczy i ich części, a także wszelkie postacie energii.

Pozostało 89% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać