Zwrot VAT z faktur od nieuczciwego kontrahenta też jest możliwy

Nie można odmówić przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku tylko dlatego, że jego partner biznesowy dopuścił się nieprawidłowości. Takie wnioski płyną z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 02.11.2015 02:00

Foto: 123rf

Zgodnie z Krajowym Planem Działań Administracji Podatkowej uchwalonym przez Ministerstwo Finansów na 2015 r. głównym przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy podatkowe miały być ponownie rozliczenia przedsiębiorców w zakresie podatku od towarów i usług. Urzędnicy mieli prześwietlać w szczególności te firmy, które prowadzą transgraniczne interesy na terenie Unii Europejskiej.

Praktyka pokazuje, że ten plan został skrupulatnie wprowadzony w życie, co zaowocowało wysypem kontroli podatkowych i skarbowych dotyczących transakcji z unijnymi kontrahentami. Ich celem jest dochodzenie, czy odbiorca lub sprzedawca towaru mający siedzibę w innym państwie UE jest faktycznie istniejącym i rzetelnym podatnikiem. W przypadku oceny negatywnej organy podatkowe kwestionują sprzedaż lub nabycie towaru z innego państwa i żądają opodatkowania takiej transakcji na takich samych zasadach, jakie dotyczą obrotu towarów pomiędzy podmiotami krajowymi, tj. zazwyczaj według stawki 23 proc. zamiast stosowanej przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawki zero proc. Jednocześnie kwestionowane jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez sprzedawcę, gdy nabycie nastąpiło od podmiotu z siedzibą w Polsce. Jest to istotny problem dla przedsiębiorcy, który nagle zostaje zobowiązany do zapłaty podatku z własnej kieszeni.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt