PIT: strata nie musi wskazywać na dochody nieujawnione

Przedsiębiorca, który osiąga stratę przez kilka lat lub wykazuje ją w znacznej wysokości, często wzbudza podejrzenie fiskusa co do posiadania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Publikacja: 18.04.2016 06:00

PIT: strata nie musi wskazywać na dochody nieujawnione

Foto: www.sxc.hu

Do końca ubiegłego roku częstą praktyką organów podatkowych było przypisywanie jako wydatku straty wykazanej w zeznaniu podatkowym bez wyliczania, czy faktycznie wydatki przewyższają przychody. Praktyka taka spowodowana była brakiem regulacji w zakresie ustalania podstawy opodatkowania z tytułu dochodów nieujawnionych oraz brakiem wyjaśnienia w ustawie o PIT nawet podstawowych definicji w zakresie dochodów nieujawnionych.

Od 1 stycznia 2016 r. dla potrzeb postępowań w zakresie dochodów nieujawnionych w art. 25b ust. 2 ustawy o PIT zdefiniowano pojęcie wydatku. Przez wydatek należy rozumieć wartość zgromadzonego w roku podatkowym mienia lub wysokość wydatkowanych w roku podatkowym środków, w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie roku podatkowego, w którym zgromadzono te wydatki. Strata nie może zatem zostać uznana za wydatek, ponieważ kosztów uzyskania przychodów nie można utożsamiać z wydatkami. Jak wskazywał Naczelny Sąd Administracyjny np. w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (II FSK 1216/08), strata ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, nie jest dowodem na to, że podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki przekraczające wysokość przychodów o wartość straty. Praktyka organów podatkowych w tym zakresie często jednak nie uwzględniała aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt