Czy dodatkowe czynności są opodatkowane tak jak świadczenie główne

Świadczenie kompleksowe należy wykazać w fakturze w jednej pozycji, przyjmując zasady rozliczania podatku właściwe dla towaru lub usługi, które są dominujące w transakcji złożonej. Cena powinna natomiast obejmować także koszty dodatkowe.

Publikacja: 20.10.2019 01:01

Czy dodatkowe czynności są opodatkowane tak jak świadczenie główne

Foto: Fotolia

Świadczenia kompleksowe są w biznesie codziennością. Często zamawia się towary z wliczonym kosztem przesyłki lub usługę z wliczonym kosztem materiałów. Istotną kwestią przy tego typu świadczeniach jest nie tylko sposób opodatkowania takich świadczeń, ale również sposób ich dokumentowania.

Świadczenie kompleksowe to świadczenie złożone z usługi głównej i pomocniczej, których rozdzielenie na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług z ekonomicznego punktu widzenia miałoby charakter sztuczny. Przykładem może być chociażby zakup okien z montażem, zakup towaru „na wymiar" wraz z usługą cięcia, usługa fryzjerska wraz z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków do włosów. Przy tego typu transakcjach przyjmuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego – dostawy towarów lub świadczenia usług, w zależności od tego, które jest dominujące. Wówczas podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę, którą sprzedający/usługodawca ma otrzymać od nabywcy/usługobiorcy, włącznie z podatkami, cłem, opłatami i innymi należnościami o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty podatku), a także kosztami dodatkowymi takimi jak prowizje, opakowania, transport i ubezpieczenie. Oznacza to, że przyjmuje się miejsce świadczenia, właściwą stawkę podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia głównego.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt