Rozbiórka budynku i porządkowanie terenu bez preferencji w VAT

Roboty wykonywane poza bryłą budynku takie jak wywóz gruzu lub porządkowanie placu budowy, a także prace rozbiórkowe nie korzystają z 8-proc. stawki VAT, lecz podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem stawki 23 proc.

Publikacja: 06.03.2017 01:00

Rozbiórka budynku i porządkowanie terenu bez preferencji w VAT

Foto: 123rf

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 grudnia 2016 r. (I SA/Gd 1162/16).

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie robót budowlanych. W jej ramach spółka robi wykopy, wywozi ziemię oraz gruz, a ponadto prowadzi prace rozbiórkowe istniejących obiektów budowlanych oraz prace polegające na porządkowaniu terenu budowy. Wszystkie prace spółka wykonuje w ramach inwestycji związanych z budową obiektów budowlanych, objętych społecznym programem mieszkaniowym. Spółka zapytała organ podatkowy czy świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu VAT według stawki 8 proc., czy stawki 23 proc. Spółka stwierdziła, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT usługi te powinny korzystać z preferencyjnego opodatkowania, ponieważ są to czynności związane z budową obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Spółka powołała się na treść art. 41 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, zgodnie z którym budowa rozpoczyna się z chwilą podjęcia prac przygotowawczych.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt