Stephan Talty: Czarna ręka, postrach Nowego Jorku

Czarna Ręka – niesławne stowarzyszenie włoskich gangów. Jedynie Ku Klux Klan budził w Ameryce 1906 roku większą trwogę. W dzielnicach imigrantów mężczyźni patro­lowali ulice z nabitą bronią. Dzieci barykadowano w pokojach i nie pozwalano im wychodzić nawet do szkoły.

Publikacja: 01.06.2018 18:00

Działalność Czarnej Ręki rozlała się po całym kraju. Na zdjęciu członkowie włoskiego gangu aresztowa

Działalność Czarnej Ręki rozlała się po całym kraju. Na zdjęciu członkowie włoskiego gangu aresztowani w Fairmont, w Wirginii Zachodniej, 1923 r.

Foto: Rzeczpospolita

Po południu 21 września 1906 roku pięcioletni Willie Labarbera i jego koledzy bawili się przed sklepem z owocami należącym do rodziców Williego, dwie przecznice od pobłyskujących w słońcu wód nowojorskiej East River. Chłopcy ganiali się, wołali do sie-bie i toczyli patykami drewniane obręcze, śmiejąc się, ilekroć upadały na kocie łby. Biegli między bankierami i robotnikami, między dziewczynami noszącymi w kapeluszach strusie pióra, między przechodniami zmierzającymi do domów lub do którejś z włoskich restauracji w okolicy. Malcy co rusz tracili się z oczu na sekundę lub dwie.

Pozostało 96% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem