Wiersze Jerzego Kronholda. Opowieść o miłości i odchodzeniu

Żałoba po śmierci bliskiej osoby to jeden z najstarszych motywów w poezji polskiej.

Publikacja: 14.04.2017 07:00

Wiersze Jerzego Kronholda. Opowieść o miłości i odchodzeniu

Foto: Rzeczpospolita

Jerzy Kronhold nie po raz pierwszy podejmuje ten wątek w swojej twórczości. Jego nowy tom wierszy to przejmująca opowieść o miłości i odchodzeniu, a przy okazji również próba lirycznej rekonstrukcji wydarzeń z mniej i bardziej odległej przeszłości.

Skok w dal jest szczegółowym rejestrem wywoływanych z pamięci obrazów i odczuć związanych z nieobecnością zmarłej żony: „W próżnej komodzie/ po twoich rzeczach na półpiętrze/ ocalał woreczek/ z lawendą/ i chrabąszcz na grzbiecie/ rozpaczliwie się wierci/ ni tu ni tam/ jak ja po twojej śmierci" („W próżnej komodzie"). Bohater opisuje chorobę ukochanej, pobyt w szpitalu i wreszcie jej odejście. Próbuje poradzić sobie z utratą, mimo że każda codzienna czynność przypomina „wyprawianie się z motyką na księżyc". Podmiot liryczny przywołuje dawne rozmowy i spacery, opisując zwykłe, codzienne sytuacje ze wspólnego życia. Opowiada na przykład, jak oboje denerwowali się zalegającymi w rowach śmieciami albo jak odwiedzali uratowanego z rzeźni konia. Zasięg geograficzny tych duchowych eskapad jest duży – od Kazimierza po Kretę.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Piekło zerwanego kompromisu aborcyjnego
Plus Minus
Kryminalna „Krucjata” zawędrowała z TVP do Netflixa. Miasto popsutych synów
Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach