Oscarowe ambicje polskiej animacji

Pomimo 70 lat na karku polska szkoła filmu animowanego wciąż pozostaje innowacyjna i świeża. Młodzi twórcy, idąc śladem swych poprzedników, kolekcjonują nagrody na najważniejszych festiwalach na świecie.

Aktualizacja: 26.11.2017 15:05 Publikacja: 25.11.2017 23:01

Świętowanie 70-lecia polskiej animacji zaczęto pod Wawelem, podczas 57. edycji Krakowskiego Festiwal

Świętowanie 70-lecia polskiej animacji zaczęto pod Wawelem, podczas 57. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie prestiżowymi nagrodami Smoka Smoków za całokształt twórczości uhonorowano Witolda Giersza oraz Daniela Szczechurę

Foto: Reporter, Beata Zawrzel

Polska animacja ma się bardzo dobrze. Jak niedawno doniósł amerykański magazyn „Variety", dwie polskie koprodukcje – polsko-fińska „Magiczna zima Muminków" (2017) Jakuba Wrońskiego i Iry Carpelan oraz polsko-brytyjski „Twój Vincent" (2017) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – znalazły się w gronie 26 najlepszych pełnometrażowych animacji świata, które mają szanse na statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ponadto etiuda Renaty Gąsiorowskiej „Cipka" (2016), zrealizowana w łódzkiej Szkole Filmowej pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego i Joanny Jasińskiej, wygrała prestiżowy festiwal amerykański AFI-FEST, organizowany przez American Film Institute, a to ponoć – jak twierdzą fachowcy – prawie pewna oscarowa nominacja. „Prawie" wprawdzie „robi wielką różnicę", ale film Gąsiorowskiej uzbierał już w ciągu kilkunastu miesięcy ponad dwadzieścia festiwalowych trofeów, m.in. w Austin, Bilbao, Clermont-Ferrand, Chicago, Dreźnie, Lille, Lipsku, Wiedniu i Zagrzebiu – więc kto wie? Przed ponad trzydziestu laty taki efektowny festiwalowy tour zaliczył Zbigniew Rybczyński ze swym „Tangiem" (1980), zakończony oscarową statuetką w 1983 r.

Pozostało 92% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady