Spór o TK: kompromis tak, ale w granicach prawa

Z ogromną nadzieją przyjąłem propozycję rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, jaką przedstawił prof. Kazimierz Michał Ujazdowski.

Aktualizacja: 20.03.2016 11:57 Publikacja: 20.03.2016 08:30

Spór o TK: kompromis tak, ale w granicach prawa

Rozwiązanie konfliktu wokół Trybunału jest bowiem jedną z najpilniejszych kwestii prawidłowego funkcjonowania państwa. Sama propozycja bardzo mnie jednak rozczarowała. Spójrzmy bowiem na na efekt ewentualnego kompromisu. Do orzekania w Trybunale dopuszczono by trzech sędziów wybranych przez Sejm VIII kadencji zamiast sędziów, których wyboru prawidłowo dokonał Sejm VII kadencji. Prawidłowość tego wyboru wynika z orzeczenia w sprawie K 34/15. W związku z tym, że Sejm nie może wybierać więcej niż 15 sędziów Trybunału, wybór kolejnych trzech dokonany przez Sejm VIII kadencji jest powszechnie uważany za bezskuteczny prawnie. Zgodnie z propozycją prof. Ujazdowskiego dalej zasiadałoby w Trybunale trzech sędziów ponownie wybranych przez Sejm VIII kadencji, mimo że ich wybór został już raz dokonany prawidłowo (a tak wynika z orzeczenia w sprawie K 34/15) przez Sejm VII kadencji... Problem w tym, że art. 194 ust. 1 zd. ostatnie konstytucji mówi wyraźnie: ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika
Opinie Prawne
Gwiazdowski: Sejm z Senatem przywrócili praworządność. Obrońcy praworządności protestują
Opinie Prawne
Marek Kutarba: Jak mocno oskładkowanie zleceń uderzy dorabiających po kieszeni?
Opinie Prawne
Pietryga: Przełom w KRS na wyciągnięcie ręki. Czy Tusk pozwoli na sukces Bodnarowi?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: RPO nie chce dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. Wzmacnia linię rządu wobec TK