Bruszewska: Projekt dla edukacji

Umiejętności miękkie zaczynają być dużo ważniejsze niż konkretna, „wykuta” wiedza. Najlepiej ich uczą samodzielne projekty społeczne - pisze prezes fundacji Social Wolves Paula Bruszewska.

Aktualizacja: 08.03.2018 21:33 Publikacja: 08.03.2018 18:27

Bruszewska: Projekt dla edukacji

Foto: materiały prywatne

Samotne wilki już nie osiągają spektakularnych sukcesów. Teraz to zespoły zdobywają nawet naukowego Nobla. Umiejętność współpracy jest obecnie najbardziej cenioną wartością zarówno w nauce, jak i biznesie.

Czas zmienić programy nauczania w szkołach i uczelniach tak, aby młodzi ludzie mieli szanse już dziś zadbać o lepsze jutro. Najlepszym sposobem uczenia się jak współpracować jest prowadzenie projektu społecznego.

Recepta na sukces zawodowy nie jest już tak prosta jak kiedyś. Dyplom uczelni wyższej, znajomość języka obcego i doświadczenie zawodowe mogą w najbliższych latach nie wystarczyć, by znaleźć pracę. Prognozy mówią, że w perspektywie 20-30 lat ludzie będą szukać zatrudnienia na rynku obsługiwanym przez cyfrowe rozwiązania, na którym wszechobecne będą roboty. Umiejętności miękkie zaczną być ważniejsze niż sama wiedza. Oznacza to, że dzisiaj szlifowane profesje mogą za kilka lat zniknąć. Czwarta rewolucja przemysłowa to okres ciągłych zmian, do których możemy się przygotować.

Ciekawie wybrzmiał głos dyrektora generalnego firmy Mercedes Benz, który stwierdził, że aż 90 proc. prawników zniknie z rynku w bliskiej przyszłości, a zostaną tylko najlepsi specjaliści. Dalej generalizował, że to samo czeka inne wysoko cenione zawody. Ten proces już się rozpoczął - postęp technologiczny wykluczył wielu prawników czy informatyków z rynku pracy, a zaczęła zastępować ich sztuczna inteligencja. Warto mieć to w pamięci już na etapie studiów. Skąd jednak wiadomo, jakie kompetencje będą w cenie?

Pozostało 80% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie polityczno - społeczne
Adam Lipowski: NATO wspiera Ukrainę na tyle, by nie przegrała wojny, ale i nie wygrała z Rosją
Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Grzegorz Grosse: Polska nie powinna delegować swej obrony do mało wiarygodnego partnera – Niemiec
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Koszmar Ameryki, czyli Putin staje się lennikiem Chin
Opinie polityczno - społeczne
Bogusław Chrabota: Czy Rafał Trzaskowski walczy z krzyżem?
"Rz" wyjaśnia
Anna Słojewska: Bruksela wybierze komisarza wskazanego przez Donalda Tuska, nie przez prezydenta