Agnieszka Choromańska-Malicka: Dbajmy o ochronę własności intelektualnej

Polska znajduje się w grupie największych producentów mebli na świecie. Co istotne, ogromna większość z nich jest eksportowana, dzięki czemu nasz kraj uznawany jest za czwartego eksportera mebli na świecie, ustępując miejsca jedynie Niemcom, Włochom oraz Chinom.

Aktualizacja: 01.11.2016 20:26 Publikacja: 01.11.2016 20:15

Zgodnie z szacunkami Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli zawartymi w prognozie dla polskiego eksportu za 2016 rok wartość tego rynku może wynieść blisko 9,7 mld euro, tym samym urosnąć o ponad 10 proc. rok do roku. Niestety, jak pokazują dane GUS, zdecydowana większość mebli produkowana w Polsce sprzedawana jest pod obcymi zagranicznymi markami. Tylko niektórzy polscy producenci starają się przełamać ten negatywny trend i inwestują także w promocję własnych marek i wzornictwa. Ostatnie lata pokazują, że te ruchy przynoszą pożądane rezultaty, czego dowodem są czołowe miejsca i wyróżnienia otrzymywane przez polskie marki, np. w ramach dwóch ostatnich edycji konkursu iF Design Award będącego jednym z najbardziej prestiżowych na świecie w dziedzinie designu.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację