Nad systemem wsparcia dla zielonej energii rząd pracuje od blisko trzech lat. Do czego doszliśmy w tym czasie? Zatoczyliśmy wielki krąg i jesteśmy w punkcie wyjścia. Wkrótce poznamy projekt ustawy o energii odnawialnej. Spółki chcące starać się o dopłaty staną do aukcji.

Być może nie powinniśmy systemu aukcyjnego z góry przekreślać. Rozwiązanie to stosuje się w Holandii, Francji, Brazylii czy Chinach. Moglibyśmy skorzystać z dobrych praktyk i z każdego systemu wybrać lekcję dla siebie. Ale kiedy wejdą w życie te nowe przepisy? Prawnicy ostrzegają, że nawet gdyby były procedowane w ultraszybkim tempie, to nie ma szans, by cały system zaczął efektywnie działać i zwiększał moce OZE przed 2020 r.

Czy faktycznie nie można byłoby wybrać lepszego momentu na sprzedaż akcji spółki, która ma 46 elektrowni wodnych, trzy farmy wiatrowe oraz instalacje spalające biomasę? Już słyszę głosy, że to przesada tak mówić, że Energa nie jest tak kluczową grupą, a na sprzedaż idzie „tylko" jedna trzecia jej akcji. A wycena giełdowa będzie podstawą do negocjacji z inwestorem strategicznym, który przejmie kontrolny pakiet. Do tego rząd jest pod ogromną presją ze strony budżetu i jak uzyska 2 mld zł, to ulży nam wszystkim, bo nie podniesie kolejny raz podatków.

Jednak nawet w takich chwilach państwo powinno wpływy z prywatyzacji maksymalizować. Tymczasem biznes Energi, choć w głównej mierze opiera się na stabilnej i dochodowej dystrybucji energii, to jednak drugą nogą stoi na OZE. Inwestorzy chcący kupić jej akcje z pewnością przyjrzą się, na czym konkretnie ta noga jest oparta. Wezmą poprawkę na ryzyko regulacyjne i będą skłonni zapłacić przynajmniej nieco mniej, niż gdyby przepisy już były. Po drugie, kiedy już Energa będzie na GPW, z pewnością jej notowania będą wrażliwe na wieści o postępach prac nad ustawą w Sejmie.

Można odnieść wrażenie, że rząd celowo  przedłużał prace nad przepisami dla zielonej energii, by nie ułatwiać jej konkurencji z państwowym węglem. Jednak nie wzięto pod uwagę, jak wpłynie to na prywatyzację pozytywnie wyróżniającej się na tle branży Energi.