Prosumencka rewolucja na rynku energii

Trend prosumencki może się przyczynić do poprawy konkurencyjności, wesprzeć wzrost gospodarczy oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

Publikacja: 14.09.2015 21:00

Filip Thon

Filip Thon

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Za sprawą nowej ustawy o OZE w Polsce kształtuje się korzystny dla mikroinstalacji system wsparcia, którego celem jest zachęcenie obywateli do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Już teraz obserwujemy pionierów, którzy montują mikroinstalacje w swoich domach. Dzięki temu mogą nie tylko obniżyć swoje rachunki za energię, ale też sprzedawać jej nadwyżki do sieci.

Obserwując rynki w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech oraz spadek cen chociażby paneli fotowoltaicznych, spodziewamy się, że trend prosumencki będzie coraz bardziej przybierał na sile również w Polsce. Według raportu RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" sektor energii będzie nadal opierał się na energii wytwarzanej z węgla, ale rola technologii odnawialnych będzie stopniowo rosła. Dalsza popularyzacja paneli fotowoltaicznych wpłynie na kształt rynku.

Pozostało 87% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację