Odbudowa zdegradowanych osiedli finansowana z pieniędzy z Unii Europejskiej

Kompleksowa odbudowa zdegradowanych osiedli, w tym remont budynków, parków, skwerów, dróg - na takie cele można pozyskać unijne dotacje.

Aktualizacja: 02.07.2016 13:53 Publikacja: 02.07.2016 12:24

Odbudowa zdegradowanych osiedli finansowana z pieniędzy z Unii Europejskiej

Foto: 123rf.com

Pieniądze są dostępne głównie w programach regionalnych dla poszczególnych województw. Tymczasem rewitalizacja zniszczonych części miasta i przekształcenie ich w tętniące życiem estetyczne osiedla to cele, jakie stawiają sobie burmistrzowie i prezydenci wielu polskich miast. Pilnych prac remontowych wymagają zarówno zabytkowe, przedwojenne kamienice, jak i postpeerelowskie osiedla, zbudowane jeszcze w latach 60. lub 70.

Niszczejące budynki opuszczają bogatsi lokatorzy, przenosząc się do nowoczesnej zabudowy, a mieszkańcy, którzy pozostają, nie są w stanie inwestować w prowadzenie prac remontowych. Dodatkowo wielu z nich zalega z płatnościami czynszu, a to dodatkowo zubaża spółdzielnie mieszkaniowe. Dlatego jedynym ratunkiem dla niszczejących osiedli mogą okazać się fundusze unijne przeznaczone na ich rewitalizację.

Pozostało 92% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu