Część orzeczeń o niepełnosprawności będzie ważna dłużej

Ustawią się kolejki do zespołów orzekających o niepełnosprawności.

Publikacja: 04.08.2023 03:00

Część orzeczeń o niepełnosprawności będzie ważna dłużej

Foto: Adobe Stock

Wydłużone ze względu na pandemię orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność będą tracić ważność stopniowo. W niedzielę wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. Zawiera przepisy, na podstawie których orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego ważność upłynęłaby do 31 grudnia 2020 r., zachowuje ją do 31 grudnia 2023 r. Orzeczenia, których termin upłynąłby w 2021 r., zachowają zaś ważność do 31 marca 2024 r. Orzeczenia, których termin ważności upłynąłby w okresie od 1 stycznia 2022 r. do wejścia w życie nowego przepisu, zachowają ważność do 30 września 2024 r.

Jak wyjaśnia PFRON, orzeczenie o niepełnosprawnľości lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynie 6 sierpnia 2023 r. lub później, nie będzie przedłużane. Ich ważność skończy się w terminie określonym w orzeczeniu.

Przepisy wprowadzono, by uniknąć paraliżu. Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na czas określony została wydłużona na podstawie ustawy covidowej – do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Przez kilka lat zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności wydawały więc wyłącznie nowe orzeczenia. Teraz ustawią się po nie długie kolejki.

Czytaj więcej

Orzeczenie o niepełnosprawności ważne dłużej

– Orzeczenia wydawane są na czas określony, nawet o schorzeniach, które zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie rokują wyleczenia, np. brak ręki czy nogi, galaktozemia i wiele innych – podkreśla Agnieszka Oczkowska, prawniczka, matka dzieci z niepełnosprawnością.

Bez ważnego orzeczenia nie będzie wypłacane np. świadczenie pielęgnacyjne. Niepełnosprawni mogą też stracić zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej.

– Orzeczenia będą respektowane przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach. Ustawa o świadczeniu wspierającym nic w tym względzie nie zmienia – mówi Alicja Loranc z Fundacji Po Mojemu w Krakowie.

A na nowych zasadach prawo do świadczenia będą mogli uzyskać rodzice godzący pracę z opieką nad wymagającym stałego wsparcia dzieckiem. Także opiekunowie kilkorga dzieci z orzeczeniem mogą skorzystać na zmianach – będzie im przysługiwać świadczenie na każdego podopiecznego.

Warto więc zadbać o to, by mieć aktualne orzeczenie. Nowe przepisy ustawy o świadczeniu wspierającym zaczną obowiązywać od stycznia.

Podstawa prawna: Ustawa z 9 marca 2023 r. DzU z 2023 r., poz. 852

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt